1523/502
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Sjælden fritstående to-personers sofa med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med rødt møbelstof. Model 83–2. Udført i få eksemplarer hos Søren Willadsen, Vejen. L. 132.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Ridser og mærker. Originalt betræk med slitage. Porøst skum i sæde og ryg.
Moderne kunst og design, 2. juni 2015
Vurdering
Hammerslag
14 bud