1523/​502

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Sjælden fritstående to-personers sofa med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med rødt møbelstof. Model 83–2. Udført i få eksemplarer hos Søren Willadsen, Vejen. L. 132.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Ridser og mærker. Originalt betræk med slitage. Porøst skum i sæde og ryg.

Moderne kunst og design, 2. juni 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

14 bud

(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK