2439/913
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 50”. Armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco Katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag