2439/912
Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)
Sofabord af eg med udskæringer og svungen kehlet kant, opsat på cabriole ben. Antageligvis udført hos snedkermester Frits Henningesen. 1940'erne. H. 59. L. 112. B. 57.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering