Freddie Dybris (f. Skive 1922, d. Horsens 1993)
“Guden”, 1959. Sign. Dybris samt sign. på bagsiden Freddie Dybris 59. Olie på lærred. 68×32. Uindrammet.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1959. Udstillet: Århus Kunstbygning, 1959. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Århus Kunstforening af 1847, 1972, kat. nr. 22. Udstillet: “Künstler aus Jütland”, 1959–60. Udstillet: “4 malere”, 1960. Proveniens: Pressefotograf Børge Venges samling
God stand.
Moderne kunst og design, 4. august 2020