2023/154
“Gammelriflet” bestik af sølv, forskellige mestre Tyskland og Danmark 19–20. årh. (52)
Bestående af: Tysk bestik (800): 6 middagsgafler, 6 middagsknive, 6 suppeskeer, 6 frokostknive, 5 div. serveringsdele med stål, 1 sauceske. Dansk bestik: 6 middagsknive, 6 frokostknive, 5 frokostgafler, 5 dessertskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere dele med gravering.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
Vurdering
Hammerslag