2437/​800

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

“No. 28”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Samlet vægt ekskl. dele med stål 2231 g. (75)

Bestående af: 2 frokostknive L. 19,6, 12 frokostgafler L. 17,4, 12 dessertskeer 17,5, 12 kagegafler L. 14,8, 12 teskeer L. 13,9 12 kaffeskeer L. 11,5, 6 mokkaskeer L. 10,2, 1 marmeladeske L. 13, 1 lille serveringsske L. 15,5, 1 lille serveringsske med ellipseformet laf L. 15,3, 1 sauceske 17,4, 1 canapéske L. 16,5, 1 ostehøvl L. 20,3, 1 lagkagekniv L. 26,1.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Frokostknive monteret med forskellige stålblade. Mange dele med indgravering på skafter. Nogle dele med buler på skafter.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?