1511/546
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase samt skål af stentøj. Modelleret i hhv. oval og firesidet form. Dekoreret med brune glasurer. Sign. E.St.N., hhv. 203 og 8. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 7,3. og 19,5. (2)
Vasen med mindre revnedannelse på undersiden af fodrand - antagelig hidrørende fra brændingsprocess.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag