2124/172
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af forgyldt metal. 1900–1920. Vægt i alt 89 g. Kassediam. 50 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud