1804/979
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Pendel med fatningshus af patineret messing, over- og mellemskærm af gulmat glas. Stemplet PH-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. Diam. 20.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fatningshus med senere bemaling. Slidt bemaling på skærme. Revnet mellemskærm. Manglende underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
21 bud