899/​140

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Ordrupgaard i december 2020.

“De blinde”. Efter Pieter Brueghel den Ældres “Parablen om de blinde”, dateret 1568 (86×154), der befinder sig på Museo di Capodimonte, Napoli. Sign. L. A. Ring. Kopi Neapel 26/1 94.Olie på lærred. 89×157.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 3 (under kopier), her med titlen “De blinde”.

Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring” 1933 nr. 102.

Litteratur: Omtalt Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934 s. 273. Her nævner Hertz, at Ring rejste rundt i Italien som turist og lysten til at male var ikke stor, indtil han stod overfor “gamle Bonde-Breughels fængslende fremstilling af ”De Blinde“. Han kendte den forud fra den lille gengivelse og fra beskrivelsen i Karl Madsens ”Hollandsk Malerkunst“, og den dybtfølte, meneskelige skildring samt gribende karakteristisk havde fra første øjeblik optaget ham helt som udtryk for kunstnerisk opfattelse og et syn på tilværelsen og meneskenes lod, der rørte beslægtede strenge i hans eget sind”.

Proveniens: Godsejer Johan Knudsen (1910). Grosserer Dethlef Jürgensen. Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 143 afb. s. 123.

Senere samme år på Gemäldegalerie i Berlin kopierer Ring også Petrus Christus' værk “Portræt af en ung pige” (se katalognr. 141).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK