2115/​542

Niels Hansen Jacobsen (f. Vejen 1861, d. sst. 1941)

Vase af stentøj, trykket oval form med markeret halsrand, dekoreret med løbeglasur i pink og blå nuancer. Sign. monogram. H. 18. Samt Udstillingskatalog Carsten Bagge Laustsen: “100 ans de céramique danoise”. (2)

Proveniens: “100 ans de céramique danoise”, Det Danske Hus, Paris 2018/2019, afbildet i katalog s. 35.

Minimalt kanthak på halsrand. Glasurafslag langs fodrand. Hårrevne indvendigt.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag