2422/819
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Hang it all”. Fire knagerækker af hvidlakeret metal. Kugleformede toppe af bemalet træ. Formgivet 1953. Udført hos Vitra. H. 37. B. 50,5. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
29 bud