Georges Michel (f. Paris 1763, d. sst. 1843)
Landskab med mølle i baggrunden. Sign. Michel. Olie på træ. Lysmål 27×36,5.
Georges Michel var en fransk landskabsmaler, en vigtig forløber for Barbizon-skolen. Han var inspireret af de hollandske landskabsmalere såsom Jacob van Ruisdael og Meindert Hobbema.
Hans værker findes på mange museer bl.a. Metropolitan Museum of Art, Portland Art Museum, Vanderbilt University Gallery, Strasbourg Musée des Beaux-Arts og Victoria and Albert Museum i London.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1703, 2017 nr. 111.
Krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
13 bud