2220/522
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Drejestol med stel af matforkromet stål samt tilhørende skammel. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model EJ 5 og EJ 5-F. Formgivet 1964. Udført hos Erik Jørgensen. (2)
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 17. maj 2022
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|