1921/708
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Dobbelt sovesofa. Sort bejdset eg med sider af sort lakeret mdfplade. Opslåelig ryg, sider samt sæde blev bertræk af.blå uld, under sæde udtrækkelig madras. Model GE-261. Udført hos Getama. L. 205. H. 77. D. 88/166.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
40 bud