2438/​558

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Stor dråbeformet vase af lertøj modelleret med to gennembrudte hanke. Dekoreret med sort/hvid med dobbeltglasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 46,5.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?