Dansk maler, 19. årh.
En hjuldamper passerer et traktørsted ved Bellevue i Klampenborg. Sign. P. Lund 1873. Olie på lærred. 43×60.
Hovedstadshistorie.dk skriver: Omkring 1700 blev der oprettet et traktørsted ved Strandvejen, der i midten af 1700-tallet blev drevet af en mand ved navn Jørgen Klampe. Traktørstedet fik det lidt spøgefulde navn Klampenborg og gav siden navn til hele bydelen, der efterhånden voksede frem i området syd for Dyrehaven.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer samt retoucheringer. Ridse i venstre side. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024