Kinesisk marmoreret skål af stentøj med farveløs glasur med beige og brun design. Northern Song 11.-13 årh. Diam. 12 cm. H. 7 cm.
Provenance: Danish private collection.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021