905/​229

Kinesisk marmoreret skål af stentøj med farveløs glasur med beige og brun design. Northern Song 11.-13 årh. Diam. 12 cm. H. 7 cm.

Provenance: Danish private collection.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK