2411/​163

Gudrun Knud Larsen (f. København 1895, d. sst. 1972)

“Smaablomster”. Sign. Gudrun L. August 1923. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 22×18.

Udstillet: Charlottenborg 1924 nr. 395.

Som datter af en kunstner, blev Gudrun Knud Larsen allerede i en tidlig alder introduceret til malerkunsten af sin far, maleren Knud Larsen (1865–1922). Foruden de færdigheder hun havde tilegnet sig hjemme, uddannede hun sig videre på Skolen for Kunsthåndværk, hvor hun specialiserede sig i blomstermaleriet. Under sin studietid rejste hun til Tyskland, og nogle år efter endt uddannelse rejste hun også til Paris og Jugoslavien. Gudrun Larsen var meget optaget af naturen, og hendes motiver var derfor ofte buketter af vilde blomster, svampe eller en blomstrende gren, som hun forstod at gengive meget realistisk. Hun udstillede i en årrække sine akvareller af blomster – sammenlignelige med nærværende billede – på blandt andet Charlottenborg, hvor hun også deltog i en separatudstilling i 1944. Larsen var desuden repræsenteret på Kvindelige Kunstneres retrospektive Udstilling i 1920, hvor flere af kunstnerne på denne auktion også medvirkede.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Papiret er gulnet en smule. Enkelte minimale misfravninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK