872/​937

Jake Berthot (f. Niagara Falls, New York 1939, d. Accord, Rochester, New York 2014)

“Tracker”, 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142×244.

Udstillet: “Jake Berthot”, O.K. Harris Works of Art, New York 1971, kat. nr. 30.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK