Japansk Okimono af udskåret elfenben i form af mand med vifte. Sign. Meiji 1868–1912. H. 15.
Mangler genstand i venstre hånd. Manglende dekoration på fod, lille hul herfra. Højre hånd ikke original? Gulnet. Tørhedsrevner.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020