921/​865

Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)

“Havterrin”. Stor terrin af stentøj dekoreret med celadonglasur med nogle blå og gråsorte islæt. Usign. Udført hos Royal Copenhagen, ej stemplet. H. 31. Diam. ca. 36–39.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Royal Copenhagen på Amager Torv i slutningen af 1980'erne.

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel