2411/​729

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Skål samt lille fad af stentøj. Begge med indridsede riller. Dekoreret med hhv. grøngrå og rødbrun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Fad stemplet med modelnummer 51. Udført 1950–1968. Skål: H. 9. Diam. ca. 18,5. Fad: H. 3. Diam. 15,5. (2) e3

Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Almindelig brugs- og alderspatina. Begge er 2. sortering. Grågrøn glaseret skål med hårrevner, mindre afslag på munding samt enkelte afslag på fodrand. Rødbrunt fad med afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag