2142/​25

William Howard Yorke (f. St. John, New Brunswick 1847, d. 1921, virksom i Liverpool)

“Alstepha”. Sign. W. H. Yorke 1884. Olie på lærred. 51×77.

Den norske bark, Alstepha, Bygget i 1870 i Canada, forliste omkring 1886.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer og reparation. Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning. (Renseprøve ved øvre kant).

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
12.000 DKK