William Howard Yorke (f. St. John, New Brunswick 1847, d. 1921, virksom i Liverpool)
“Alstepha”. Sign. W. H. Yorke 1884. Olie på lærred. 51×77.
Den norske bark, Alstepha, Bygget i 1870 i Canada, forliste omkring 1886.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer og reparation. Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning. (Renseprøve ved øvre kant).
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021