2436/344
Kinesisk kunstner, 20. årh.s begyndelse
En billedserie på tre scrolls med ørne. Malt på silke. Usigneret. Billedfelter 113×40. (3)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Folder. Pletter. Et billede med flænge og misfarvninger på stofbort.
Vurdering