1803/1510
Fransk Charles X konsolur af Sienna marmor og patineret bronze, på urhus siddende Sokrates, hvidemaljeret urskive med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 61. B. 47. D. 21.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre afslag på marmor. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag