2132/​8505

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Studieblad med en ko. Usigneret. Betegnet Lethreborg Hovmark 12. August 1844. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15 × 16.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1311, 2013 nr. ​99.

Papiret er lidt gulnet og med enkelte misfarvninger. Mærker efter monteringen. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 9. august 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK