Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Studieblad med en ko. Usigneret. Betegnet Lethreborg Hovmark 12. August 1844. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 15 × 16.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1311, 2013 nr. 99.
Papiret er lidt gulnet og med enkelte misfarvninger. Mærker efter monteringen. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021