902/​325

Dansk fiskeformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv af Haderslev typen, krop med bevægelige skæl-led og hale, oplukkeligt hoved, indvendigt forgyldt, med øjne af røde glasflusser og oplukkelig mund, punslet med ejerinitialer og datering J.N.J. K.J. Kobr. 1832. Fremstår ustemplet. Vægt 73 g. L. 10,6 cm. Originalt sort læderetui samt yderetui af sølv, prydet med roset, bund punslet med ejerdata J.N. Johansen Körbroe 1832. Mester Johan J.H. Rühle, etableret i Ribe 1829–1858. Stemplet med Ribe bymærke. L. 12 cm.

Proveniens: Professor Oluf Thomsens samling. Herefter forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).

Møbler, ure, bronzer, tæpper, sølv og keramik, 2. juni 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK