Foto endnu ikke klar
888/​1043

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Høvdingestol”. Lænestol med stel af elm. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med senere patineret naturskind, ombetrukket ved Ivan Schlechter. Formgivet 1949. Udført ca. 1965–72 hos snedkermester Niels Vodder, stemplet herfra.

Proveniens: Percy von Halling-Koch, herefter nedarvet i familien. Denne lænestol er en særdeles sjælden udgave af “Høvdingestolen” med stel af elm, aldrig før set i denne træsort.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

470.000 DKK