1947/​255

Vismand af patineret metal. Ming stil. Samt oval sokkel af keramik. 20. årh. H. ekskl. sokkel 33,5. Kinesisk Buddha-hoved af forgyldt og bemalet metal, monteret på sokkel af sortmalet træ. 20. årh. H. inklusiv sokkel 16,5. Samt embedsmand af udskåret og lakeret træ. Ca. 1900. H. 23. (3)

Vismand med større revne og rust. Embedsmand med kraftige afskalninger, revner i træet og afslag på hovedbeklædning. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

260 DKK

14 bud

260 DKK
(Autobud) 250 DKK
250 DKK
(Autobud) 150 DKK
145 DKK
(Autobud) 140 DKK
135 DKK
(Autobud) 130 DKK
125 DKK
(Autobud) 120 DKK
115 DKK
(Autobud) 110 DKK
105 DKK
100 DKK