Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)
“Venus”, 1931. Udkast til Als-Pigen. Sign. AF 31. Brændt ler. H. 45.
Udstillet: Grønningen, København, 1932, kat. nr. 7. Udstillet: Separatudstilling, Fischer og Krarup, København, 1942, kat. nr. 15. Udstillet: “København/Paris/Retur. Omkring Ellen og Adam Fischer”, Statens Museum for Kunst og Randers Kunstmuseum, 1982, kat. nr. 103. Proveniens: Samlingen efter kunstnerparret Ellen og Adam Fischer.
Tangblade med reparationer.
Moderne kunst og design, 22. april 2014