1417/​522

Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)

“Venus”, 1931. Udkast til Als-Pigen. Sign. AF 31. Brændt ler. H. 45.

Udstillet: Grønningen, København, 1932, kat. nr. 7. Udstillet: Separatudstilling, Fischer og Krarup, København, 1942, kat. nr. 15. Udstillet: “København/Paris/Retur. Omkring Ellen og Adam Fischer”, Statens Museum for Kunst og Randers Kunstmuseum, 1982, kat. nr. 103. Proveniens: Samlingen efter kunstnerparret Ellen og Adam Fischer.

Tangblade med reparationer.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK