2119/​934

Vittorio Parigi (f. Italien 1937)

Nani Prina (f. Italien 1938)

“Scrittoio mod. Orix”. Skrivebord med stel af forkromede metalrør med sorte plastsko. Skrivesektion af sort plast med vippeplade af glas og fastmonteret lampe af stål. Designet 1970. Udført og mærket hos Molteni, Italien. H. 83. L. 103. B. 63.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK