H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
En sommerdag udenfor en gård med en ældre kone og en høne med kyllinger. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48×53.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 718, 2003 nr. 1502, afb. s. 8.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020