2031/​213

En lille samling bestik og tagtøj af sølv og sølvplet, udført til Frederiksborg Kunstflidslotteri, bestående af fiskespade og ske af sølv samt et sæt på fire osteknive af pletsølv. Tegnet af Carl Peters for V. Christesen, 19. årh.s anden halvdel. Vægt ekskl. knive 202 g. L. 20–32,5 cm. Udstillingskatalog “Smag og stil” medfølger. (6+1)

Litteratur: Kirsten Rykind-Eriksen: Smag og stil - Juvelér og sølvvarefabrikant V. Christesen 1850–1900. Det Danske Kunstindustrimuseum. 1991. Fiskespade afbildet s. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ske punslet med ejerinitialer. Knive med let bulede knivspidser.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK