2148/​42

“Dalgas” Bestik af sølv. Cohr. 20. årh.s begyndelse. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1240 g. (68)

Bestående af 4 middagsskeer, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 frokostknive, 12 teskeer, 12 kagegafler, 1 barneske, 3 saltskeer.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK