1433/​1662

To plaketter af porcelæn, dekorerede i farver og guld med sigøjnerpige og haremskvinde, gennembrudt fane prydet med blomster. Mærke og stemplet F&M. Monterede i senere rammer af guld- og sortmalet træ. 19. årh.s slutning. Diam. 23. Rammer 47×47. (2)

Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Ramme med mindre ridser og mærker.

Varia, 14. august 2014

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK