1324/8570
Russisk lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, monteret til armbåndsur, hvid skive med sorte og et rødt arabertal samt små sekunder, signeret Faber Type (Pavel Buhre). Ca. 1900–1915. Vægt ialt 35 gr. Kassediam. 36 mm.
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med lille hårrevne ved sekundviser. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema-auktion, 10. juni 2013
Vurdering
Hammerslag