2016/​842

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Rektangulært sofabord af mahogni med profilerede kanter. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 55. L. 110. B. 54.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med mindre skjolder og noget slitage.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag