2442/7141
Esben Klint (f. 1915, d. 1969)
Sæt på fire bordlamper af messing. Plisseret skærm af akryl. Model 307. Udført hos Le Klint. H. 53. (4)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med pletter, smuds og folder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud