1946/308
En figur af bronze i form af Buddha Shakyamuni siddende på en dobbelt lotustrone i dhyanasana, klædt i folderig dragt med graverede borter, højre hånd i bhumisparsha mudra, den venstre hvilende på skødet. Kina, 18.-19. årh. Vægt 323 gr. H. 10 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag