1244/​1500

Mangearmet Buddha af forgyldt bronze. 19.-20. årh. H. 33.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre under en rejse til Nepal i 1970'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 1. november 2012

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK

80.000 DKK
(Autobud) 75.000 DKK
70.000 DKK
17.000 DKK