L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Tagensvej. Gråvejr”. Sign. L. A. Ring 1903. Olie på lærred. 35×63.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 502.
Proveniens: Overretssagfører Victor Fischer (1910). Winkel & Magnussen auktion 303, 1943 nr. 194 her fejlagtig om ”Roskilde Landevej ved Baldersbrønde”, afb. s. 33.
Studie til “Lersøen. Landskab omkring Tagensvej. Efterår” (H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 500), som Ring udførte i 1903 på bestilling fra Københavns kommune, som udsmykning til Københavns Rådhus.
En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.
Malerier og tegninger, 30. november 2021