778/​2215

Keshan Mohtashem tæppe, Persien. Klassisk de. Knyttet med kork-uld(den fineste uld uld fra halsen af fåret), kanter omslået med lyserød silketråd. 20. årh. første halvdel. 495×335.

Proveniens: Skottorp slot, Halland, Sverige. Tæpperne fra Mohtashem bliver betragtet som den ypperste kvalietet indenfor Keshan-området.

Kunsthåndværk og tæpper, 6. december 2007

Vur­dering

450.000 DKK

Hammerslag

440.000 DKK