905/​36

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

En forårsdag med masser af farvestrålende tulipaner og en ældre strikkende kvinde og hendes børnebørn foran et stråtækt bondehus. Sign. P. Mønsted Hovby 1915. Olie på lærred. 48×71.

Hovby er en bebyggelse på Sydsjælland.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 517, 1988 nr. 108, afb. s. 90.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK