2043/528
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2008.
Serie nr. 10080010459.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||