2424/579
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FJ 45”. Lænestol af teak. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med lys gul uld. Formgivet 1945. Udført hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stel med afslag og knækket ved samlinger. Tørrevner. Løs sædehynde mangler. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud