1703/1612
Flamsk lysestage af messingmalm, balusterformet stamme med bred drypskål, på rundt, let hvælvet fodstykke. 18. årh. H. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag